SZKOŁA DAWNIEJ
Kształcenie technika dentystycznego w Polsce przed II wojną światową było oparte głównie na praktyce. Nie istniały jeszcze specjalistyczne szkoły czy wydziały dentystyczne. Przyszli technicy dentystyczni zdobywali wiedzę i umiejętności poprzez 3-4 letnią praktykę w gabinetach dentystycznych lub pracowniach protetycznych.
Po II wojnie światowej Minister Zdrowia w porozumieniu z Naczelną Izbą Lekarzy Dentystów i Związkiem Zawodowym Techników Dentystycznych podjął inicjatywę ustawodawczego uregulowania praw techników dentystycznych poprzez ustalenie trzyletniego szkolenia przyszłych techników dentystycznych w Liceum Techniki Dentystycznej.
Już w połowie 1945 roku do opracowania pierwszego programu nauczania dla Liceum Techniki Dentystycznej zaproszony został przez Ministra Zdrowia prof. dr Leon Walicki i dr Stefan Grzybowski. W październiku 1946 roku zarządzeniem Ministra Oświaty z dnia 28 września 1946 roku nr III-2689/46 otwarto w Warszawie Liceum Techniki Dentystycznej, której inicjatorem i pomysłodawcą był jej ówczesny pierwszy dyrektor, prof. Aleksander Ujejski. Kuratorium w Warszawie przydzieliło szkole siedzibę przy ul. Hożej 88 dopiero w 1947 roku, do tej pory zajęcia odbywały się w różnych miejscach na terenie całej Warszawy. Tak powstała pierwsza w Polsce szkoła kształcąca techników dentystycznych.
Liceum było szkołą średnią i miało na celu gruntowne teoretyczne i praktyczne wykształcenie techników dentystycznych. Nauka w szkole trwała trzy lata w podziale na dwa półrocza każdy rok nauki. Jeden miesiąc z okresu wakacji przeznaczony był na praktykę w pracowniach techniki dentystycznej. Słuchacz obowiązany był do odbycia podczas nauki w szkole co najmniej dwóch miesięcznych praktyk wakacyjnych. Do klasy pierwszej przyjmowani byli uczniowie ze świadectwem ukończenia gimnazjum ogólnokształcącego lub zawodowego o typie mechanicznym. Z innych szkół mogli być przyjęci uczniowie po dodatkowym egzaminie ustalonym przez Radę Pedagogiczną. Każdego kandydata do szkoły obowiązywał egzamin wstępny z języka polskiego (pisemny) i matematyki (pisemny) oraz ustny z fizyki i chemii.
W szkole nauczane były przedmioty ogólnokształcące takie jak: religia, język polski, język obcy, służba Polsce, wychowanie fizyczne i przedmioty związane z zawodem takie jak: fizyka, chemia, matematyka, higiena, biologia i ratownictwo oraz przedmioty ściśle zawodowe takie jak: anatomia dentystyczna, metalurgia, materiałoznawstwo, instrumentoznawstwo, rysunek zawodowy technika dentystycznego, organizacja i rachunkowość przedsiębiorstwa, etyka zawodowa, ortodoncja z ortopedią szczękową, ceramika oraz zajęcia praktyczne w pracowniach modelarskiej, protetycznej, ceramicznej, ortodontycznej i ortopedycznej.
W roku szkolnym 1947/1948 opuścili szkołę pierwsi absolwenci z tytułem technika dentystycznego. Egzamin dyplomowy składał się z części pisemnej – język polski i części ustnej – nauka o Polsce, materiałoznawstwo, metalurgia, instrumentoznawstwo, ortodoncja i ortopedia oraz technika dentystyczna, oraz części praktycznej polegającej na wykonaniu samodzielnie przy komisji pracy fantomowej i obrony wykonanej pracy. Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego słuchacz otrzymywał świadectwo dojrzałości z oceną ogólną i tytuł zawodowy „technik dentystyczny”.
Absolwenci po otrzymaniu świadectwa, obowiązani byli odbyć roczną praktykę. Dopiero po odbyciu praktyki mieli prawo zarejestrować się w Wydziale Sanitarnym Starostwa i wykupić kartę rejestracyjną w Urzędzie Skarbowym co stanowiło prawo do wykonywania zawodu i prowadzenia pracowni protetycznej.
W roku 1954 do naszej szkoły dołączone zostało Państwowe Liceum Techników Farmaceutycznych z Pruszkowa. Część szkoły, głównie pracowni zostało dostosowanych do potrzeb nauczania tego zawodu.
Wraz z upływem lat, licea techniki dentystycznej ewoluowały i dostosowywały się do zmieniających się potrzeb i wymagań branży stomatologicznej i medycznej.
1 września 1961 roku szkoła zaczęła funkcjonować pod nową nazwą, Państwowa Szkoła Medyczna Techników Dentystycznych i Państwowa Szkoła Medyczna Techników Farmaceutycznych w Warszawie.
Przyjmowani do niej byli tylko absolwenci po maturze. Zmieniony został program nauczania. Nauczane były już wyłącznie przedmioty zawodowe. Rozpoczęto numerowanie otrzymanych przez absolwentów dyplomów od nr 1. Rozpoczętą wtedy numerację kontynuowano do roku 2008. W tym okresie wydano w naszej szkole ponad 1800 dyplomów technika dentystycznego!
W roku 1965 decyzją Ministerstwa Zdrowia wstrzymano nabór do Państwowej Szkoły Medycznej na wydział techniki dentystycznej. Przez kolejne lata funkcjonował tylko wydział farmacji.
W roku 1972 dokonano zmiany nazwy szkoły na Medyczne Studium Zawodowe nr 3 i powołano w niej dwa wydziały: technikę dentystyczną i farmację. W tymże roku, po wielu latach przerwy wznowiono rekrutację na wydział techniki dentystycznej.
Wszyscy nauczyciele i uczniowie pod twardą ręką dyrektora szkoły dr. Romualda Tracza na nowo organizowali pracownie, odkurzali dawno nie używany sprzęt, wykonywali niezbędne pomoce dydaktyczne. Wybitni lekarze stomatolodzy i technicy dentystyczni dzielili się z uczniami swoją wiedzą, doświadczeniem i osiągnięciami. Dzięki technikowi dentystycznemu Konradowi Wantrychowi, ówczesnemu nauczycielowi, który opracował model wkładki usznej dla niedosłyszących, włączono tę dziedzinę do programu szkolnego umożliwiając młodzieży rozszerzenie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności.
Mimo trudnych warunków nauki dzięki pełnemu zaangażowaniu i poświęceniu nauczycieli i ich wiedzy wszyscy z tego rocznika ukończyli naukę zdobywając tytuł technika dentystycznego. W tym roku po raz pierwszy w historii szkoły nagrodą dla najlepszego ucznia było otrzymanie indeksu Akademii Medycznej w Warszawie. Zwyczaj ten kontynuowany był w kolejnych latach, będąc dużą motywacją do nauki.
W 1977 roku przeniesiono wydział farmacji do innego budynku. Było to spowodowane niemożnością pomieszczenia w niedużym budynku szkoły na ul. Hożej, dwóch tak różnych specjalności.
W 1983 roku wychodząc naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu na pracowników średniego personelu stomatologicznego, z inicjatywy dr Marii Makarewicz i dyrektor dr Ireny Kączkowskiej, otwarto nowy wydział w Medycznym Studium Zawodowym nr 3 – higienę stomatologiczną. Dr Makarewicz opracowała i wprowadziła autorski program nauki dla tego kierunku uwzględniający nowe przedmioty takie jak: podstawy zdrowia publicznego, psychologia, etyka i język obcy zawodowy.
Początkowo kształcenie odbywało się w cyklu rocznym a następnie po zmianie programu nauczania w cyklu dwuletnim.
W latach 1975 – 85 było zatrudnionych w szkole, na krócej lub dłużej, ponad 100 nauczycieli oraz ponad 30 innych pracowników szkoły. Były wśród nich osoby znane w środowisku techników i lekarzy, takie jak: dr Andrzej Krocin, lek. stom. Jan Płytnik, tech. dent. Ryszard Jabłoński, tech. dent. Konrad Wantrych.
W czerwcu 1988 roku na terenie szkoły odbyło się spotkanie obecnych i byłych dyrektorów Medycznej Szkoły Zawodowej nr 3, m.in. z udziałem dyrektora Stefana Grzybowskiego, dyrektora Romualda Tracza. To było wielkie święto w szkole.
W latach 90. po przemianach, jakie zaszły w naszym kraju, szkoła mogła zacząć zapraszać zagranicznych specjalistów w dziedzinie stomatologii. Dało to początek wielu spotkaniom, dzięki którym edukacja w naszej szkole stanęła na wyższym poziomie. W styczniu 1990 roku gościliśmy w szkole specjalistów z dziedziny techniki dentystycznej i ortodoncji z Holandii. Prof. H.A.de Koomen, upamiętnił swoją wizytę wpisem zawierającym m.in. takie słowa:
W 1991 roku została założona przez dyrektor Urszulę Stańczyk i nauczycieli Fundacja Pomocy Szkolnictwu Stomatologicznemu „Bona Fide”, co znaczy „W dobrej wierze”. Głównym celem statutowym Fundacji była pomoc w finansowaniu zakupu niezbędnych do kształcenia urządzeń i materiałów.
W roku 1999, po wielu latach bycia pod nadzorem merytorycznym i finansowym Ministerstwa Zdrowia szkoła została przekazana Samorządowi Województwa Mazowieckiego a nadzór pedagogiczny przekazano Mazowieckiemu Kuratorium Oświaty w Warszawie. W tym czasie stanowisko dyrektora przez rok pełniła mgr Janina Papis, a po niej stanowisko w drodze konkursu zostało powierzone mgr. tech. dent. Dorocie Dargiewicz, absolwentce naszej szkoły.
Mimo otwarcia w 2001 roku kierunków licencjackich z technik dentystycznych na Akademiach Medycznych nie było problemu z naborem uczniów do naszej szkoły. Corocznie zgłaszało się około 150 kandydatów do zawodu technika dentystycznego i około 50-60 do zawodu higienistki stomatologicznej. Przeprowadzany w szkole system rekrutacji zapewniał rygorystyczny, ale sprawiedliwy dobór najzdolniejszych kandydatów. Egzamin manualny polegał na wykonaniu rysunku i rzeźby.
W roku 2005 nastąpiła kolejna zmiana nazwy szkoły tym razem na Medyczną Szkołę Policealną nr 3 w Warszawie. Rok 2005 rozpoczął również nowy etap w systemie kształcenia w obu zawodach, zarówno technika dentystycznego i higienistki stomatologicznej. W życie weszły nowe Podstawy Programowe w obu zawodach, został wydłużony okres kształcenia technika dentystycznego z 2 lat do 2,5 roku (5 semestrów) oraz wprowadzono nowy rodzaj egzaminu dyplomowego, który nazwany został Egzaminem zewnętrznym potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie, odpowiednio technika dentystycznego i higienistki stomatologicznej. Do organizacji ww egzaminów została powołana Centralna Komisja Egzaminacyjna z siedzibą w Warszawie oraz regionalne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Szkoły na czas przeprowadzania egzaminów po spełnieniu odgórnych wymagań stawały się Ośrodkami Egzaminacyjnymi. Do roku 2005 egzaminy dyplomowe organizowane i przeprowadzane były indywidualnie w każdej szkole, co skutkowało brakiem skali porównawczej pomiędzy szkołami w Polsce.
W 2007 roku po raz pierwszy uczennice higienistki stomatologicznej przystępowały do egzaminu zewnętrznego. Nauczyciele dołożyli wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować uczennice do najważniejszego sprawdzianu dającego uprawnienia zawodowe. Jednakowy egzamin w całej Polsce był prawdziwym wyzwaniem. Uczennice spisały się wspaniale. Część pisemną zdały wszystkie, tylko 2 uczennice nie zaliczyły części praktycznej. Podobnie zdali egzamin technicy dentystyczni w styczniu 2008 roku na poziomie zdawalności 92,8%, poziom w Polsce wyniósł średnio 69,2%.
W roku szkolnym 2010/2011 nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji pt. „Lider kształcenia zawodowego”. Konkurs odbywał się w ramach programu europejskiego Kapitał Ludzki w projekcie „Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru”. Uplasowaliśmy się na II miejscu w grupie szkół kształcących w zawodach medycznych i opiekuńczo – społecznych. Nagrodą za II miejsce było kompletne wyposażenie (stoły, krzesła, sprzęt, wizualizer, projektor multimedialny i tablica interaktywna) profesjonalnej pracowni językowej na 16 stanowisk uczniowskich.
Dobra atmosfera panująca w szkole, oraz dobre wzajemne relacje uczeń-nauczyciel-dyrektor, skutkują wysokimi wynikami pracy szkoły i wysoką jakością opuszczających nas absolwentów. Bardzo dobra zdawalność egzaminów zewnętrznych, od roku 2010/2011 na poziomie 100% w obu nauczanych w szkole zawodach, jest potwierdzeniem doskonałej jakości kształcenia w porównaniu do poziomu zdawalności egzaminu w kraju.
W związku z faktem, że siedziba szkoły na ul. Hożej 88 nie była własnością Samorządu Województwa Mazowieckiego, w pewnym momencie, nadeszła konieczność przeniesienia szkoły do innej lokalizacji. Po trwającym 2 lata remoncie modernizacyjnym części budynku dawnego szpitala kolejowego na ul. Brzeskiej 12 w Warszawie, nadszedł czas przeprowadzki.
Rok szkolny 2012/2013 był wielkim wyzwaniem dla naszej szkoły. W ciągu zaledwie dwóch tygodni w dniach od 27 kwietnia do 5 maja 2013 roku całe wyposażenie szkoły zostało przetransportowane z dotychczasowej siedziby na ul. Hożej 88 do naszej nowej siedziby na ul. Brzeskiej 12. Odbyło się to bez przerywania ciągłości kształcenia. Tak karkołomne przedsięwzięcie było możliwe dzięki pełnemu zaangażowaniu ówczesnej dyrektor Doroty Dargiewicz, nauczycieli, personelu pomocniczego oraz przy wydatnej pomocy uczniów.
4 września 2013 roku odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Medycznej Szkoły Policealnej nr 3 w Warszawie na ul. Brzeskiej 12. Otwarcia szkoły dokonał marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Nowy budynek szkoły to 2700 m2 co w porównaniu z 880 m2 powierzchni szkoły na Hożej 88 wydaje się niezwykle imponujące. W nowym gmachu szkoły w końcu jest miejsce na bibliotekę, salę gimnastyczną, salę językową, salę języka migowego, osobne sale wykładowe dla obu kierunków, pracownię ceramiczną, salę przedkliniczną, trzy w pełni wyposażone gabinety stomatologiczne z rejestracją i wiele innych niezwykle potrzebnych pracowni do kształcenia techników dentystycznych i higienistek stomatologicznych.
Wyposażeni w tak wspaniałą bazę dydaktyczną z wielkim zapałem podjęliśmy trud organizacji projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej pt. ”Podniesienie atrakcyjności kształcenia stomatologicznego gwarancją przyszłego zatrudnienia”. Projekt realizowany był okresie od 1 sierpnia 2013 do 30 czerwca 2015 roku we współpracy z Fundacją Nowy Staw – Europejski Dom Spotkań, którego prezesem była Anna Moskwa. Budżet projektu to 1 mln 700 tysięcy złotych. W projekcie wzięło udział 184 uczniów technika dentystycznego i higienistki stomatologicznej. W ramach projektu realizowanych było szereg szkoleń zawodowych, poradnictwo zawodowe oraz dla najzdolniejszych uczniów płatne staże zawodowe. W wyniku realizacji tego projektu szkoła wzbogaciła się o urządzenia, sprzęt i narzędzia do najnowszych technologii w branży stomatologicznej. Pracownie higienistki stomatologicznej zyskały kamerę wewnątrzustną z końcówką do wykrywania zmian próchniczych, profesjonalne fantomy, zestawy do zabiegów z wykorzystaniem koferdamu, pulpometry, piaskarkę oraz narzędzia do wykonywania zabiegów profilaktycznych. Dla Techniki dentystycznej powstała pracownia ceramiki z 14 w pełni wyposażonymi indywidualnymi stanowiskami pracy dla uczniów. Zakupiono piec do wypalania i tłoczenia ceramiki, urządzenie do wtrysku akrylu, palnik wodorowy, urządzenie do spawania laserowego, zgrzewarko-punktarkę oraz dużo drobnego sprzętu bardzo pomocnego w realizacji podstawy programowej na najwyższym poziomie.
Zmiana siedziby szkoły po 67 latach z Hożej 88 na Brzeską 12, choć pod względem lokalowym niezwykle spektakularna spowodowała jednocześnie zamieszanie związane z naborem nowych kandydatów. W tym czasie powstało w Warszawie wiele prywatnych szkół kształcących w zawodzie technika dentystycznego i higienistki stomatologicznej. Mieliśmy świadomość, że młodym ludziom trudno jest zorientować się w tak szerokiej ofercie edukacyjnej. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że musimy zrobić coś, co sprawiłoby, aby szkoła była jednoznacznie identyfikowana. Postanowiliśmy, że nasza szkoła musi mieć patrona. I tak we wrześniu 2015 roku ruszyła kampania wyboru osoby do tak zaszczytnego tytułu. Po wielu konsultacjach zainicjowanych przez dyrektor Dorotę Dargiewicz w gronie nauczycieli, uczniów i przyjaciół szkoły wybrane zostały trzy kandydatury: dr Stefan Grzybowski, Irena Sendlerowa i dr Andrzej Krocin. Wszystkie postaci wielce zasłużone dla naszej szkoły i znane powszechnie w środowisku stomatologicznym a niektóre, tak jak Irena Sendlerowa znane również na całym świecie. Po kilkumiesięcznej kampanii wyborczej mającej na celu przedstawienie sylwetek kandydatów odbyło się głosowanie wśród społeczności szkolnej i 2 kwietnia 2016 roku ogłoszono wyniki. Oddanych zostało 151 ważnych głosów. Na dr. Stefana Grzybowskiego, jednego z pierwszych dyrektorów naszej szkoły oddano 8 głosów, na dr. Andrzeja Krocina, absolwenta naszej szkoły, twórcę przedmiotu Modelarstwo i rysunek w technice dentystycznej, wieloletniego nauczyciela naszej szkoły oddano 93 głosy oraz na Panią Sendlerową, wicedyrektorkę i wieloletnią bibliotekarkę w naszej szkole oddano 42 głosy. Większością głosów wygrał dr Andrzej Krocin. Kandydatura musiała być zaakceptowana przez samego patrona, jak również przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Wymagane było dodatkowe uzasadnienie kandydatury w związku z wyborem na patrona osoby żyjącej. 13 czerwca 2016 roku oficjalną Uchwałą Zarządu Województwa Mazowieckiego nadano naszej szkole imię dr Andrzeja Krocina i od tego dnia oficjalna nazwa szkoły brzmi Medyczna Szkoła Policealna nr 3 im. dr. Andrzeja Krocina w Warszawie.
Kolejną decyzją dyrektora i rady pedagogicznej było ustanowienie Dnia Patrona, podczas którego corocznie organizowane są dla uczniów szkolenia specjalistyczne dla obu kierunków. Szkolenia są prowadzone przez firmy z branży stomatologicznej, które są zaprzyjaźnione ze szkołą.
W 2021, po 21 latach pełnienia funkcji dyrektora przez Panią Dorotę Dargiewicz, oraz po przedłużonej ostatniej kadencji, odbył się konkurs na stanowisko dyrektora naszej szkoły. W wyniku konkursu, Pani Ewa Sulowska została powołana na stanowisko nowego dyrektora szkoły.